Burun Estetiği

Close
Burun Estetigi

Burun EstetİĞİ

Burun Estetiği
Solunum organı olmasının yanı sıra yüz estetiğinin en önemli parçalarından burun belki de estetik cerrahinin en karmaşık alanlarından birisidir. Kişiye göre değişen operasyon stratejileri yüze uyumlu bir burun elde edilirken, solunum fonksiyonunu en iyi hale getirilir.

Kimler burun ameliyatı yaptırabilir?
Görüntü ya da nefes alma gibi şikayetleri olan herkes burun ameliyatı olabilir. Aranan tek kriter ise kemik gelişimini tamamlaması. Ortalama kızlarda 17, erkeklerde 18 yaştır.

Neden burun ameliyalı yapılmalı?
Burundan nefes almak ile ağızdan nefes almak arasındaki önemli bir fark vardır. Burundan alınan hava temizlenmiş ve ısıtılmış olup burnun yapısı gereği kalbin sağ yarısını dinlendirir. Bu da fiziksel olarak performans artışı sağlar. Aynı zamanda iyi bir uyku için burundan nefes almak önemlidir. Uyku süresine göre daha az dinlenmişlik hissine neden olur. Bu yüzden, burun ortasındaki septum denilen ve darlıklara neden olan yapının düzeltilmesi ve burun içinde belli bir açı ve darlık içeren hava geçiş boşluğunun uygun hale getirilmesi de burun ameliyatı olmak için önemli bir nedendir.

Güzel bir burun nasıl olmalı?
Güzel bir burun, kişinin yüzünün geri kalanı ile uyumlu olmalı, kişilik özelliklerini yansıtmalı, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş olmalıdır. Görüntü ya da nefes alma gibi şikayetleri olan herkes burun ameliyatı olabilir.

Güzel bir burun nasıl olmalı?
Güzel bir burun, kişinin yüzünün geri kalanı ile uyumlu olmalı, kişilik özelliklerini yansıtmalı, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş olmalıdır.
Sıkça kadınlar tarafından tercih edilen bir işlem olarak görülse de erkeklerde özellikle nefes alma ile ilgili sorunlar daha sık görülmektedir. Estetik olarak erkek burnunda, burun büyüklüğü fazla değiştirmeden göze batan ayrıntıların düzeltilmesi, hem erkeksi görüntünün bozulmamasını sağlayacak hem de kişinin yüz görünüşüne katkıda bulunacaktır.